Jdi na obsah Jdi na menu
 


Demodicosis, Dermatitis atopica

 

DATUM: 29.07.2011

MAJITEL: Pavel Horáček, Znojmo

PACIENT: C, argentinská doga, fena, nar. 21. 8. 2009, Baria, hmotnost 39,5 kg

DIAGNÓZA: Demodicosis, Dermatitis atopica

 

ANAMNÉZA: Těsně před prvním háráním (květen 2010) se začala intenzivně škrábat. Začalo to v podpaží, ve slabinách a na ušních boltcích. Navštívili dr. Štourače, který na základě odběru krve usoudil na deficit a dával nějaké injekce. Po injekcích se stav dočasně zlepšil, ale v podpaží k žádné změně nedošlo. Dne 21. 8. 2010 navštívilidr. Bazalu ve Znojmě, který prokázal demodexe – viz přiložená zpráva. Koupali v Peroxydermu a návazně v Ectodexu v intervalu 3 – 4 dny, celkem asi 7 koupelí.

Kontrolně po poslední koupeli byl mikroskopický nález negativní. Koncem roku byla lepší, ale přece jenom se ještě škrábala. Krmili několik měsíců výlučně Proplan résens rice a stav se vůbec k lepšímu nezměnil. Před háráním (začalo předčasně v březnu) se stav opět hodně zhoršil. Dr. Bazala referoval ke mně. Žijí v rodinném domě a jinézvíře v domácnosti nemají.

04.05.11: Změny v podpaží a ve slabinách se výrazně zlepšily. Tlapky jsou lepší pouze na předních končetinách, zadní si ale rovněž kouše. Nejhorší jsou uši, které si intenzivně škrábe.

17.06.11: Uši jsou lepší včetně „bouličky“ na vnitřním boltci. Tlapky si kouše stejně, a to na všech čtyřech končetinách. Koupele v Malasebu provádějí 2krát týdně, Surolan do uší využívali a Cor-tavance použili pouze 1krát.

29.07.11: Jakmile skončili podávání Prednisonu, tak se během 3 dní začaly opět projevovat příznaky alergického onemocnění. Během 10 dnů se výrazně zhoršila.

05.11.11: Stav byl relativně kompenzován, pokud dávka Prednisonu 20 (1 tbl.) byla podávána 1krát za 4 dny. Dermilen 2krát týdně pomáhal velmi dobře, Malaseb tento efekt neměl.

 

STATUS RÉSENS: Výživný stav velmi dobrý, chování klidné, přátelské a vyrovnané. Výrazné zarudnutí až lichenifi-kace v oblasti obou axil, ale také ve slabinách, zejména v okolí kožní řasy. Zarudlé jsou rovněž ušní boltce s proliferativním výkvětem na pravém uchu – viz série digitálních fotografií.

04.05.11: Současná hmotnost 40,9 kg. Stav je setrvalý v oblasti uší, na ostatních částech těla došlo ke zlepšení. V uších otoskopicky zánětlivé změny v obou vertikálních kanálech (příznaky AD?) se zmnožením cerumenu a s přítomností hnisu. Na vnitřní straně pravého ušního boltce prominující bulózní změna o průměru cca 12 mm.

17.06.11: Současná hmotnost 41,5 kg. Výživný stav velmi dobrý až mírná obezita. Fena má prořídlou srst na celém hřbetu s prosvítající zarudlou pokožkou a jednotlivými folikulárními změna-mi. Povrchová dermatitida s krustami i v podpaží. Totéž bez krust, ale se zarudnutím v oblasti apertury a na ventrální straně krku. Pravá preskapulární mízní uzlina zduřená. Ostatní nález v mezích normy.

29.07.11: Hmotnost 43 kg. Příznaky atopické dermatitidy se opět vrátily, a to hlavně v oblasti axil a dorzálně na hlavě.

05.11.11: Současná hmotnost 48,3 kg.

VYŠETŘENÍ: Kožní seškrab: - jeden zčásti rozložený Demodex canis, ostatní negativní. Průhledná lepicí páska (mezinoží, axily): - masivně Malassesia canis.

17.06.11: Otoskopické vyšetření: - vnitřní strana ušních boltců, ale také proximální část vertikálních ušních kanálů mírně zarudlá. Změna na pravém ušním boltci výrazně menší s průměrem do 5 mm. Příznaky svědění a zarudnutí. Kožní seškrab (z více míst): - parazitologicky negativní.

05.11.11: Kožní alergický test ARTU (2+17): - celkově výrazně pozitivní.

Hlavní alergeny: Acarus siro +++, Lepidoglyphus destructor +++, Malassezia +++, Tyrophagus putrescentiae ++, Dermatophagoides farinae ++, Epitelia mixture II (hnízdící jiřičky?) ++, Epitelia mixture II +, Euroglyphus mayndi +, Tree polen mixture I (bříza, olše, líska) ±.

TERAPIE: 1.Advocate spot on na dvě místa. Vydány 2 ampule.